برگزاری کلاس آشنایی با قواعد فقهیه Reviewed by Momizat on . کلاس آشنایی با قواعد فقهیه برای طلاب استعداد برتر برگزار شد. در این کلاس جناب حجت الاسلام و المسلمین علیرضا سلیمانی اصول اولیه آشنایی با قواعد فقهیه را تشریح کر کلاس آشنایی با قواعد فقهیه برای طلاب استعداد برتر برگزار شد. در این کلاس جناب حجت الاسلام و المسلمین علیرضا سلیمانی اصول اولیه آشنایی با قواعد فقهیه را تشریح کر Rating: 0
شما اینجا هستید: خانه » استعدادهای برتر » برگزاری کلاس آشنایی با قواعد فقهیه

برگزاری کلاس آشنایی با قواعد فقهیه

کلاس آشنایی با قواعد فقهیه برای طلاب استعداد برتر برگزار شد.
در این کلاس جناب حجت الاسلام و المسلمین علیرضا سلیمانی اصول اولیه آشنایی با قواعد فقهیه را تشریح کرد.

Jpeg

Jpeg

مدیر مؤسسه تخصصی فقه و اصول امام باقر (علیه السلام) در این جلسه اظهار داشت:
قواعد فقهیه کلیات قابل تطبیق بر جزئیات است که حکم کلی با حکم جزئی یکی باشد.
هدف از قواعد فقهیه و ضرورت بحث از آن به خاطراین است که:
الف. با قواعد فقهیه راه دستیابی به مسائل فقهی کوتاه‌تر می‌شود.
ب. از تکرار مکررات کتب درسی فقه و اصول در حوزه و ملالت این تکرار جلوگیری می‌کند.
ج. آشنایی با قواعد فقهیه از اشتباهات جلوگیری می‌کند.

Jpeg

Jpeg

قواعد فقهیه با مسائل فقهی و مسائل اصولی متفاوت است. مسائل فقهی به صورت فرع فرع است و کار با مسائل اصولی مختص به مجتهد است. در صورتی که قواعد فقهیه به صورت یک مجموعه است و با قواعد فقهیه هم فقیه می‌تواند کار کند و هم مقلد.
اولین فقیهی که در شیعه قواعد فقهی را در کتب خود مطرح کرد شهید اول بود که در این کتاب القواعد و الفوائد به چند قاعده فقهیه ـ آن هم به صورت مختصر ـ پرداخت. ولی در میان اهل تسنن ابودبّاس در قرن چهارم کتابی پیرامون قواعد فقهیه نگاشت.

Jpeg

Jpeg

پس از شهید اول، ملا احمد نراقی عوائد الأیام نوشت. سپس مرحوم مراغی العناوین را تدوین کرد. ولی بزرگتری کتابی که به صورت مفصل قواعد فقهیه را مطرح کرد، کتاب القواعد الفقهیه تألیف مرحوم بجنوردی است.
عناونی قواعد فقهیه به دو صورت دسته‌بندی می‌شود: برخی از فقها قواعد فقهیه را به ترتیب حروف الفبا در کتاب خود مطرح کرده‌اند و برخی به ترتیب قواعدی که در ابواب فقهی مطرح می‌شود.

درباره نویسنده

طلبه فاضل

بسم الله الرحمن الرحیم / از اینکه اوقات خود را در این سایت سپری می کنید خوشحالیم. ان شاالله توانسته باشيم آنچه كه ازما انتظار داريد دراختيار شما گذاشته باشيم. همچنین شما می توانید با نظرات خود ما را خوشحال کنید.

تعداد نوشته ها : 265

ارسال یک دیدگاه

© تمامی حقوق این سایت متعلق به مدرسه علمیه فیضیه مازندارن می باشد توسط بیگ تم

بازگشت به بالا