مختصری از زندگانی Reviewed by Momizat on . مختصری از زندگینامه آیت الله حاج شیخ محمد فاضل استرآبادی در سال 1314 هـ.ش در شهر نجف اشرف (عراق) متولد شد. پدرش آیت الله نجفعلی فاضل استرآبادی که از فضلای حوزه مختصری از زندگینامه آیت الله حاج شیخ محمد فاضل استرآبادی در سال 1314 هـ.ش در شهر نجف اشرف (عراق) متولد شد. پدرش آیت الله نجفعلی فاضل استرآبادی که از فضلای حوزه Rating: 0
شما اینجا هستید: خانه » مختصری از زندگانی » مختصری از زندگانی

مختصری از زندگانی

خاطرات حجت الاسلام و المسلمین حاج شیخ محمد فاضل استرآبادی

مختصری از زندگینامه

آیت الله حاج شیخ محمد فاضل استرآبادی در سال ۱۳۱۴ هـ.ش در شهر نجف اشرف (عراق) متولد شد. پدرش آیت الله نجفعلی فاضل استرآبادی که از فضلای حوزه علمیه نجف به شمار می‌رفت سپس به ایران آمد و در شهر بابل اقامت گزید و در دوره خود از علمای برجسته استان مازندران محسوب می‌شد. حاج شیخ محمد، دروس مقدماتی علوم اسلامی را در مازندران، نزد پدر و نیز نزد آیت الله حاج شیخ محمد کوهستانی (پدر همسرش) فرا گرفت و در ادامه به حوزه علمیه نجف اشرف عزیمت نمود و درسهای سطوح عالی را نزد اساتید برجسته آن حزوه از قبیل حاج شیخ مجتبی لنگرانی و حاج شیخ صدرا بادکوبه‌ای تلمذ نمود. سپس درسهای فقهی واصولی فقهای عظام آن عصر، حضرات آیات حاج سید محمود شاهرودی، حاج سید ابوالقاسم خویی، حاج آقا روح الله خمینی، حاج شیخ حسین حر حلّی و حاج میرا باقر زنجانی شرکت کرده و در بین شاگردان آنان، به علم و عمل و فضایل اخلاقی شناخته شد. او در عین حال از محضر مرحوم آیت الله حاج آغا بزرگ تهرانی بهره‌های وافری برد. وی اگر چه در حوزه نحف صاحب کرسی تدریس بود ولی بر اثر فشار رژیم بعثی عراق، در سال ۱۳۵۴ هـ.ش مجبور به ترک عراق گردید. پس از ورود به ایران، در شهر بابل اقامت گزید و به شدت مورد توجه جامعه مذهبی جوانان شهر قرار گرفت، به گونه‌ای که در جریان انقلاب اسلامی ملت ایران در سال ۱۳۵۷ رهبری مبازره این شهر علیه رژیم فاسد پهلوی را بر عهده داشت و مسجد وی، یعنی مسجد کاظم‌بیک بابل، پایگاه انقلابیون پرشور این شهر بود.

پس از پیروزی انقلاب به عنوان مسئول کمیته امنیتی شهر تلاشهای شبانه روزی او زبانزد خاص و عام گردید.

در سال ۱۳۵۹ با احراز اکثریت قاطع آراء به عنوان نماینده مردم بابل در مجلس شورای اسلامی، انتخاب شد  و سپس در سال ۱۳۶۳ اقدام به تأسیس حوزه علمیه فیضیه مازندران در همان شهر نمود که پرورش هزاران طلبه حاصل تلاش شبانه روزی وی می‌باشد.

کتابهای تألیف شده ایشان عبارتنداز

 1. راهنمای لمعه
 2. دعا و نیایش
 3. سه مقاله پیرامون عاشورا، اربعین و نوروز
 4. عاشورا؛ انگیزه، شیوه و بازتاب

مقالاتی که ایشان در نشریات به چاپ رسانده‌اند عبارتند از:

 1. نگاهی به شخصیت و حقوق زن در اسلام و سایر ملل
 2. فلسفه تفاوتهای زن و مرد در حقوق اسلام
 3. تحلیل مبنای تاریخی اربعین حسینی
 4. شیوه تألیف و سبک فقهی کتاب مجمع الفائده و البرهان
 5. نگاهی به کتاب الحدائق الناضره
 6. شیخ مفید و نوسازی فقه شیعه (۱)
 7. شیخ مفید و نوسازی فقه شیعه (۲)
 8. شخصیت و جایگاه علامه حلی (ره) در فقه
 9. نگاهی به کتاب نفیس جواهر الکلام

 

زندگینامه حضرت آیت الله شیخ محمد فاضل استرآبادی را مرکز اسناد انقلاب اسلامی در قالب کتاب به چاپ رسانده است

درباره نویسنده

طلبه فاضل

بسم الله الرحمن الرحیم / از اینکه اوقات خود را در این سایت سپری می کنید خوشحالیم. ان شاالله توانسته باشيم آنچه كه ازما انتظار داريد دراختيار شما گذاشته باشيم. همچنین شما می توانید با نظرات خود ما را خوشحال کنید.

تعداد نوشته ها : 266

ارسال یک دیدگاه

© تمامی حقوق این سایت متعلق به مدرسه علمیه فیضیه مازندارن می باشد توسط بیگ تم

بازگشت به بالا