مقاله: عوامل مؤثر در حضور قلب در نماز Reviewed by Momizat on . عوامل مؤثر در حضور قلب در نماز مجید البرزی     چکیده نماز به عنوان مهم‌ترین عبادت در دین اسلام جسمی دارد و روحی. روح نماز که مرتبط با مقبولیت نماز است عوامل مؤثر در حضور قلب در نماز مجید البرزی     چکیده نماز به عنوان مهم‌ترین عبادت در دین اسلام جسمی دارد و روحی. روح نماز که مرتبط با مقبولیت نماز است Rating: 0
شما اینجا هستید: خانه » معاونت پژوهش » مقاله: عوامل مؤثر در حضور قلب در نماز

مقاله: عوامل مؤثر در حضور قلب در نماز

عوامل مؤثر در حضور قلب در نماز
مجید البرزی

 

Untitled-1

 

چکیده
نماز به عنوان مهم‌ترین عبادت در دین اسلام جسمی دارد و روحی. روح نماز که مرتبط با مقبولیت نماز است با علم اخلاق ارتباط دارد. یکی از شرایط مقبولیت نماز در پیشگاه خداوند داشتن حضور قلب در نماز است. اما اینکه از چه راه‌هایی می‌توان این حالت نفسانی را در خود ایجاد کرد؟ موانع موجود که باعث جلوگیری از ایجاد یا حفظ این حالت مثبت می‌شوند چیست؟. چگونه باید این موانع را از بین برد؟ سؤالاتی است که این مقاله در صدد پاسخ به آن است.
این مقاله در نتیجه، ایجاد حضور قلب در نماز را در از بین بردن موانع آن می‌داند و پس از تقسیم موانع به خارجی و داخلی، اقامه نماز در مکان‌های خلوت و دوختن نگاه به مهر را تنها راه رفع موانع خارجی دانسته و برای دفع موانع داخلی، تطهیر قوه خیال، دوری از حب دنیا، توجه به عظمت دنیا و توجه به افعال و اذکار نماز را پیشنهاد می‌کند.

کلیدواژه
نماز، حضور قلب، قوه خیال، حب دنیا.

درباره نویسنده

طلبه فاضل

بسم الله الرحمن الرحیم / از اینکه اوقات خود را در این سایت سپری می کنید خوشحالیم. ان شاالله توانسته باشيم آنچه كه ازما انتظار داريد دراختيار شما گذاشته باشيم. همچنین شما می توانید با نظرات خود ما را خوشحال کنید.

تعداد نوشته ها : 266

دیدگاه (2)

ارسال یک دیدگاه

© تمامی حقوق این سایت متعلق به مدرسه علمیه فیضیه مازندارن می باشد توسط بیگ تم

بازگشت به بالا