پایان نامه سطح سه: امکان تصحیح عقد سلف موازی استاندارد از منظر فقه امامیه و اهل سنت Reviewed by Momizat on . امکان تصحیح عقد سلف موازی استاندارد از منظر فقه امامیه و اهل سنت حجت الاسلام محمد صادق فاضل استاد و معاون پژوهش مدرسه علمیه فیضیه مازندران     چکیده: امکان تصحیح عقد سلف موازی استاندارد از منظر فقه امامیه و اهل سنت حجت الاسلام محمد صادق فاضل استاد و معاون پژوهش مدرسه علمیه فیضیه مازندران     چکیده: Rating: 0
شما اینجا هستید: خانه » معاونت پژوهش » پایان نامه سطح سه: امکان تصحیح عقد سلف موازی استاندارد از منظر فقه امامیه و اهل سنت

پایان نامه سطح سه: امکان تصحیح عقد سلف موازی استاندارد از منظر فقه امامیه و اهل سنت

امکان تصحیح عقد سلف موازی استاندارد از منظر فقه امامیه و اهل سنت

حجت الاسلام محمد صادق فاضل

استاد و معاون پژوهش مدرسه علمیه فیضیه مازندران

 

عکس2

 

چکیده:

یکی از ابزارهای مالی اسلامی که به نقدشوندگی قراردادهای سلف می‌افزاید، قراردادهای سلف موازی استاندارد است. طی سال‌های اخیر این ابزارها در برخی کشورهای اسلامی مورد استفاده قرار گرفته و به تازگی به بازار سرمایه ایران نیز معرفی شده است که نخستین بار بر روی نفت و فرآورده‌های نفتی و با هدف تأمین مالی پروژه‌های نفتی پیشنهاد گردیده است.

مهم‌ترین اشکال قراردادهای سلف موازی استاندارد از لحاظ فقهی عدم امکان حضور در بازار ثانویه است. این نوشتار کوشیده است به روش توصیفی تحلیلی راه‌کارهایی که برای برون رفت از این مشکل ارائه شده است، که عبارتند از: سلف موازی، واگذاری وکالتی، صلح مبیع سلف و ترکیب سلف موازی با حواله، را مورد نقد و بررسی قرار دهد. تحقیق حاضر نشان می‌دهد کلیه راه‌های ارائه شده، قابلیت اجرا در سطح بین المللی را ندارد، اما برای کاربرد داخلی می‌توان از شیوه صلح مبیع سلف و همچنین ترکیب سلف با حواله استفاده کرد.

 

کلید واژه:

عقد سلف ـ عقد سلف موازی ـ سلف موازی استاندارد ـ سلف نفتی ـ ترکیب سلف با حواله ـ صلح سلف نفتی.

درباره نویسنده

طلبه فاضل

بسم الله الرحمن الرحیم / از اینکه اوقات خود را در این سایت سپری می کنید خوشحالیم. ان شاالله توانسته باشيم آنچه كه ازما انتظار داريد دراختيار شما گذاشته باشيم. همچنین شما می توانید با نظرات خود ما را خوشحال کنید.

تعداد نوشته ها : 266

دیدگاه (1)

 • علی

  با سلام
  خواستم بپرسم ایا امکانش هست ما از پایان نامه هایی که در ارشیو شما وجود دارند استفاده کنیم.
  ممنون می شم پاسخ بدید
  تشکر

  پاسخ

ارسال یک دیدگاه

© تمامی حقوق این سایت متعلق به مدرسه علمیه فیضیه مازندارن می باشد توسط بیگ تم

بازگشت به بالا