برگزاری مراسم افتتاحیه ششمین دوره علمی تابستانه مدرسه علمیه فیضیه مازندران Reviewed by Momizat on . مراسم افتتاحیه ششمین دوره علمی تابستانه مدرسه فیضیه برگزار شد. در این جلسه حضرت استاد حاج شیخ محمد فاضل برای طلاب شرکت کننده در اردو نصایحی را بیان داشتند. حضرت مراسم افتتاحیه ششمین دوره علمی تابستانه مدرسه فیضیه برگزار شد. در این جلسه حضرت استاد حاج شیخ محمد فاضل برای طلاب شرکت کننده در اردو نصایحی را بیان داشتند. حضرت Rating: 0
شما اینجا هستید: خانه » خبرهای حوزه » برگزاری مراسم افتتاحیه ششمین دوره علمی تابستانه مدرسه علمیه فیضیه مازندران

برگزاری مراسم افتتاحیه ششمین دوره علمی تابستانه مدرسه علمیه فیضیه مازندران

مراسم افتتاحیه ششمین دوره علمی تابستانه مدرسه فیضیه برگزار شد.

در این جلسه حضرت استاد حاج شیخ محمد فاضل برای طلاب شرکت کننده در اردو نصایحی را بیان داشتند.

حضرت آیت الله فاضل ضمن خوش آمد گویی به حضار، این حرکت طلاب را با آیه ۱۲۲ سوره توبه مطابقت دادند که خداوند در این آیه می فرماید: «وَ مَا کَانَ الْمُؤْمِنُونَ لِیَنْفِرُوا کَافَّهً فَلَوْ لاَ نَفَرَ مِنْ کُلِّ فِرْقَهٍ مِنْهُمْ طَائِفَهٌ لِیَتَفَقَّهُوا فِی الدِّینِ»
ایشان در ضمن این آیه فرمودند: در قرآن به دو نوع کاربرد از واژه «نفر» اشاره شده است. یکی از آنها برای جنگیدن و دیگری برای فرهنگ. یعنی ما دو نوع هجرت داریم، یکی هجرت نظامی و دیگری هجرت فرهنگی.
ایشان همچنین افزودند: هجرت برای فراگیری علوم دینی یک سری شرایط مناسب تر نسبت به عدم انجام آن فراهم می کند. به عنوان مثال اگر شخصی در محل زندگی پدر و مادر خود به تحصیل علوم بپردازد، اگر خانواده برای انجام کاری به او نیاز داشته باشند نمی تواند رد کند، مثلا برای دکتر بردن خانواده یا برای مهمانی رفتن. اینها موانع تحصیل علم است.
مؤسس حوزه علمیه فیضیه مازندران سپس به بیان اهمیت علم در دین اسلام پرداختند و آن را در چهار موضع مورد بررسی قرار دادند. ۱٫ تاریخی، ۲٫ جغرفیایی، ۳٫ علم، ۴٫ عالم. و فرمودند: در آیین مسیحیت به علم اهمیت داده نمی شود ـ البته در شاخه کاتولیک آن، ولی در فرقه پروتستان شرایط بازتر است ـ. نمونه های آن در تاریخ موجود است. مثل قضیه حرکت زمین به دور خورشید که توسط گالیله مطرح شد و مورد انتقاد کلیسا قرار گرفت و او مجبور شد برای حفظ جان، حرفش را پس بگیرد. ولی همین امر برای برونو دانشمد دیگری رخ داد و او از حرفش کوتاه نیامد و او را در میدان سرخ شهری در شوروی سابق توسط صندلی برقی کشتند. همین زمانه افرادی در کلیسا بودند که چندین سال پایشان را از کلیسا بیرون نگذاشته بودند.
در کشورهای غربی امروزه علومی مثل پزشکی ارزش بالایی ندارد و افراد نخبه به علوم انسانی مانند حقوق می پردازند. این سبب آن شده وزیر علوم فعلی ما در رشته پزشکی رتبه اول در آمریکا را کسب کرده است.
در بعد تاریخی در احادیث داریم که «اطلب العلم من المهد إلی اللحد»، یعنی زگهواره تا گور دانش بجوی.
در بعد جغرافیایی داریم: «اطلب العلم و لو بالصین». مراد از «صین» همان چین است و از آنجا که چین در آن زمان مرکز علوم تجربی بوده مورد توجه قرار گرفته است و گرنه آنجا علوم الهی و فقه و اصول نبوده است. علاوه بر این که دورترین نقطه نیز محسوب می شده است. همچنین در روایت داریم «لو یعلم الناس ما فی طلب العلم لطلبوه و لو بسفک المهج و خوض اللجج» یعنی اگر مردم می دانستند که در جست و جوی دانش چه چیزی نهفته است، بی گمان در پی آن می رفتند اگر چه موجب ریختن خون آنها و فرورفتن در دریاها باشد.
حضرت استاد همچنین بیان نمودند که روحانیت با فقر عجین است. و پیامبر حتی از یهودی برای گذران عمر خود قرض می گرفتند. و کسانی که لباس طلبگی می پوشند ولی زندگی راحتی دارند روحانی نیستند بلکه عالم و حوزوی هستند.
تولیت مدرسه علمیه فیضیه مازندران در ادامه به دو داستان از پیامبران اشاره داشته و فرمودند:
روزی خداوند از حضرت یعقوب پرسید که آیا می دانی چرا این مصیبت ها به تو رسیده است که کور شده ای و از فرزندت جدا گشته ای؟ گفت: نه. خداوند فرمود: روزی نادانسته همسایه ات شب را در حال گرستگی خوابید و تو متوجه نبودی، که اگر متوجه بودی و گرسنه می خوابید تو را از مقام نبوت خلع می کردم.
روزی خداوند از حضرت موسی پرسید: آیا می دانی چرا تو را برای پیامبری قوم بنی اسرائیل انتخاب کردم؟ حضرت موسی گفت: نمی دانم. خداوند فرمود: روزی که تو شبانی گوسفندان شعیب را می کردی بره ای از گله رها شد. او را تعقیب کردی، تا به او رسیدی و او را گرفتی، او را نوازش کردی و گفتی چرا خودت را خسته کردی، آنجا بود که دیدم تو خستگی خودت را فراموش کردی و با او با مهربانی برخورد کردی.

DSCF4021 DSCF4025

در پایان مراسم جناب حجت الاسلام قنبری شرایط حضور در دوره را توضیح دادند.
مدیر مدرسه فیضیه در بیان حذف دوره تکمیل نواقصی گفت: در پنج دوره گذشته اردوی علمی متشکل از دوره تکمیل نواقصی و ارتقایی بود ولی امسال تکمیل نواقصی حذف شده است و فقط دوره ارتقایی برگزار می شود.
وی شرایط پذیرش در دوره را این چهار شرط بیان کرد:
۱٫ نداشتن حتی یک ناقصی از پایه های گذشته
۲٫ أخذ حداقل نمره نهایی ۱۶ در دروس اصلی (ادبیات، منطق، فقه و اصول)
۳٫ رسیدن به معدل ۱۵ در سایر دروس
۴٫ تأییدیه اخلاقی از مدرسه محل تحصیل.

DSCF4043

درباره نویسنده

طلبه فاضل

بسم الله الرحمن الرحیم / از اینکه اوقات خود را در این سایت سپری می کنید خوشحالیم. ان شاالله توانسته باشيم آنچه كه ازما انتظار داريد دراختيار شما گذاشته باشيم. همچنین شما می توانید با نظرات خود ما را خوشحال کنید.

تعداد نوشته ها : 265

ارسال یک دیدگاه

© تمامی حقوق این سایت متعلق به مدرسه علمیه فیضیه مازندارن می باشد توسط بیگ تم

بازگشت به بالا