برگزاری کلاس روش تحقیق برای طلاب ممتاز و مستعد Reviewed by Momizat on . در اردوی طلاب ممتاز و مستعد، برای شرکت کنندگان در این اردو کلاس روش تحقیق توسط حجت الاسلام موسوی شبستری (دبیر جشنواره علامه حلی استان تهران) برگزار شد. خلاصه مط در اردوی طلاب ممتاز و مستعد، برای شرکت کنندگان در این اردو کلاس روش تحقیق توسط حجت الاسلام موسوی شبستری (دبیر جشنواره علامه حلی استان تهران) برگزار شد. خلاصه مط Rating: 0
شما اینجا هستید: خانه » استعدادهای برتر » برگزاری کلاس روش تحقیق برای طلاب ممتاز و مستعد

برگزاری کلاس روش تحقیق برای طلاب ممتاز و مستعد

در اردوی طلاب ممتاز و مستعد، برای شرکت کنندگان در این اردو کلاس روش تحقیق توسط حجت الاسلام موسوی شبستری (دبیر جشنواره علامه حلی استان تهران) برگزار شد.

IMG_20150613_102104

خلاصه مطالب کلاس:

پژوهش دو گام دارد:

گام اول: فعالیت پژوهشی؛ که دارای پنج مرحله است:

  1. مسئله یابی که از مواجهه با مشکل، استفاده از راهنمایی اساتید، استفاده از نیازسنجی‌ها، مراجعه به مجله‌های تخصصی.

* موضوع با مسئله تفاوت دارد.

* با شناسایی بیشتر مسئله به وسیله تنظیم دقیق مسئله، تبارشناسی و روش تحقیق.

  1. انفجار علمی؛ از طریق شیوه درختی انفجار مسئله به حد اکثر دو سؤال اصلی و حداقل ۳۰ سؤال فرعی
  2. فیش‌برداری؛ استخراج اطلاعات مناسب علمی از منابع علمی طبق انفجار علمی
  3. یادداشت نویسی؛ ترکیب فیش‌های به دست آمده برای پاسخ به سؤالات اصلی و فرعی.
  4. نتیجه نهایی؛ یعنی پاسخ مسئله.

* تحقیق به پیشینه‌شناسی احتیاج دارد.

* اصول حاکم بر فیش‌نویسی عبارتند از ممنوعیت مراجعه مکرر و سهولت مراجعه مطالعه‌کننده.

گام دوم: ارائه مقاله در سه قالب مقاله، پایان‌نامه و کتاب.

* اخلاق پژوهشی باید رعایت شود یعنی امانت‌داری، ادب پژوهشی، پشتکار، نظم، شجاعت در نقد نظر بزرگان و ارائه نظر جدید، خلاقیت که حاصل مزاح، تنوع دید، ساده‌زیستی و نشاط است.

* بهداشت پژوهش نیز باید رعایت شود یعنی مسائل فیزیکی، جسمی و پزشکی را در هنگام پژوهش رعایت کنید. نور مناسب، دمای مناسب، طرز نشستن مناسب، طرز قلم گرفتن مناسب، زیردستی مناسب، محیط مناسب، گرسنه نبودن، تشنه نبودن، خسته نبودن، اعصاب درست، مدیریت و نظم میز مطالعه.

* فرق علوم انسانی با علوم اسلامی در این است که در علوم انسانی هر گزاره از طریق تجربه و آزمایش بر روی یک گروه معین از انسان‌ها به دست می‌آید ولی در علوم اسلامی هر گزاره از طریق آیات و روایات استفاده می‌شود. اینکه مقام معظم رهبری تأکید دارند بر روی علوم انسانی اسلامی یعنی مطالب استفاده شده از آیات و روایات را بر روی گروه معینی از انسان‌ها آزمایش کرده و گزاره‌های جدیدی به دست آورید.

* نشانه ضرورت پژوهش احتیاج دنیا به علوم اسلامی مانند اقتصاد اسلامی، روان‌شناسی اسلامی، علوم سیاسی انسانی و …. است که ما طلبه‌ها باید با تحقیق در علوم مختلف، اسلام را به جهانیان معرفی کنیم.

درباره نویسنده

طلبه فاضل

بسم الله الرحمن الرحیم / از اینکه اوقات خود را در این سایت سپری می کنید خوشحالیم. ان شاالله توانسته باشيم آنچه كه ازما انتظار داريد دراختيار شما گذاشته باشيم. همچنین شما می توانید با نظرات خود ما را خوشحال کنید.

تعداد نوشته ها : 265

ارسال یک دیدگاه

© تمامی حقوق این سایت متعلق به مدرسه علمیه فیضیه مازندارن می باشد توسط بیگ تم

بازگشت به بالا